Toshiba high-performance, power-efficient enterprise class, 2.5-inch SAS hard drive MBF2-RC series features a 10,025 rpm spin speed, 6Gbps SAS interface, and environmentally friendly low power consumption benefits.
| Weight | 2.2 lbs |
|---|---|
| Condition | Certified |
Original price was: $148.99.$51.99Current price is: $51.99.
| Marketing Text | Toshiba high-performance, power-efficient enterprise class, 2.5-inch SAS hard drive MBF2-RC series features a 10,025 rpm spin speed, 6Gbps SAS interface, and environmentally friendly low power consumption benefits.With a top storage capacity, Toshiba's small form factor drive equals the highest capacity point currently available within the entire 2.5-inch form factor enterprise class segments. In addition to the low power consumption design of 2.5-inch hard drives, the MBF2-RC series features an enhanced power condition state technology enabling lower rpm spin speeds when not in use, allowing for up to 28% reduction in power consumption.The MBF2-RC series drive is designed to support enterprise applications where reliability, high capacity, and performance are required. Specific applications include mid-range volume servers, mainstream storage arrays, blade and rack mount servers, and other business-critical, power conscious, data-intensive systems. |
|---|---|
| Key Selling Points | Enhanced power condition state technology
6Gbps SAS interface 16MB cache buffer |
| Product Description | Toshiba MBF2600RC - hard drive - 600 GB - SAS |
| Form Factor | 2.5" SFF |
| Type | Hard drive - internal |
| Data Transfer Rate | 600 MBps |
| Capacity | 600 GB |
| Spindle Speed | 10025 rpm |
| Buffer Size | 16 MB |
| Interface | SAS |
| Microsoft Certification | Compatible with Windows 7 |
| Manufacturer | Toshiba |
| MPN | MBF2600RC |
| Alternative MPNs | DELL MBF2600RC, HP MBF2600RC, Sun MBF2600RC, Fujitsu MBF2600RC, IBM MBF2600RC, Cisco MBF2600RC, Seagate MBF2600RC, VMWare MBF2600RC, Hitachi MBF2600RC, Tech Source MBF2600RC |
| Common Name | Toshiba MBF2600RC - hard drive - 600 GB - SAS |
| Description | 600GB SAS 6GB/S 10K RPM 16MB |
| Amazon ASIN |
B015WXL8BY
B01LWN1QMY
B00812GIOQ
B008L37ZAG
B008RBBHII
B005JZPZXS
|
| List Price |
$148.00
|
| Category |
Hard Drives
|
| Product Line | Toshiba |
| Model | MBF2600RC |
Questions? Contact us via Live Chat,
[email protected] or
Toll Free (800) 905-7329.
Currently buying & supplying IT in over
100 countries and counting!
