| Manufacturer | Seagate |
| MPN | ST31000424SS |
| Alternative MPNs | DELL ST31000424SS, HP ST31000424SS, Sun ST31000424SS, EMC ST31000424SS, Hitachi ST31000424SS, IBM ST31000424SS, Tech Source ST31000424SS |
| UPC / EAN | 0102646275559 |
| Common Name | Seagate Constellation ES ST31000424SS - hard drive - 1 TB - SAS 6Gb/s |
| Description | 1TB SAS 7.2K RPM 16MB 3.5IN |
| List Price |
$205.00
|
| Category |
Hard Drives
|
| Product Line | Seagate Constellation ES |
| Model | ST31000424SS |
| Condition | Certified |
|---|
Original price was: $205.00.$59.99Current price is: $59.99.
| Marketing Text | Constellation ES is the fourth generation 3.5-inch drive for enterprise 7200-rpm environments enabling cost-effective, highly efficient enterprise storage with highest capacities, best-in-class reliability, leading performance and optimized power and cooling. With its lowest power consumption and highest temperature tolerance, it optimizes chassis performance in tiered storage solutions. The only drive offering a choice of traditional 3Gbps enterprise SATA interface for seamless enterprise integration or the industry leading 6Gbps SAS enterprise interface for a more reliable, scalable and sustainable high performance enterprise solution.Constellation ES drives offer high capacity at 2TB while providing enterprise robustness for Tier 2/nearline environments. They are differentiated from 3.5-inch desktop drives by offering enterprise-class reliability and superior data integrity with a UER of 1E10-15. Enterprise-class rotational vibration tolerance provides robust protection from chassis and fan vibrations. The drives are offered with either a 3Gbps SATA interface or a 6Gbps SAS 2.0 interface for superior data protection at industry-leading speeds. |
|---|---|
| Key Selling Points | Fourth-generation, enterprise, nearline drive designed for 24 x 7 operation
Massive capacity for data-hungry enterprise business applications Best-in-class enhanced rotational vibration tolerance ensures unrivaled performance in high-density applications for continuous data access Enhanced efficiencies with PowerChoice host-selectable power options for unprecedented savings during slow or idle periods Proven reliability with multi-drive firmware maximized for enterprise system availability Robust performance with dual processor technology and ramp load technology Provides business sustainability with Seagate Unified Storage architecture |
| Product Description | Seagate Constellation ES ST31000424SS - hard drive - 1 TB - SAS 6Gb/s |
| Form Factor | 3.5" x 1/3H |
| Manufacturer Warranty | 5 years warranty |
| Type | Hard drive - internal |
| Data Transfer Rate | 600 MBps |
| Capacity | 1 TB |
| Spindle Speed | 7200 rpm |
| Buffer Size | 16 MB |
| Interface | SAS 6Gb/s |
| Microsoft Certification | Works with Windows Vista |
Questions? Contact us via Live Chat,
[email protected] or
Toll Free (800) 905-7329.
Currently buying & supplying IT in over
100 countries and counting!
