Designed with top-of-the-line notebook computers in mind, this high performance drive delivers the capacity and speed needed to supercharge a notebook PC without compromising battery life or quiet acoustics. Features like these also make this drive an outstanding option for compact desktops, external hard drives, gaming systems, and blade servers.
| Weight | 2.2 lbs |
|---|---|
| Condition | Certified |
Original price was: $146.99.$49.99Current price is: $49.99.
| Overview | Designed with top-of-the-line notebook computers in mind, this high performance drive delivers the capacity and speed needed to supercharge a notebook PC without compromising battery life or quiet acoustics. Features like these also make this drive an outstanding option for compact desktops, external hard drives, gaming systems, and blade servers. |
|---|---|
| Highlights | Desktop-class performance for notebook computers
Massive capacity Low power consumption Reliable and rugged |
| Product Features | These fast and efficient hard drives with 7200 RPM spin speed, 16MB cache, and SATA 3Gb/s interface are sure to satisfy even the most demanding notebook users.
Ideal for space-hungry operating systems with plenty of room left over for photos, music, and video. With 5400 RPM-equivalent power consumption there is no compromise in battery life. |
| Product Description | WD Black Performance Hard Drive WD7500BPKT - hard drive - 750 GB - SATA 3Gb/s |
| Form Factor | 2.5" x 1/8H |
| Manufacturer Warranty | 5 years warranty |
| Features | Shock Guard, WhisperDrive, IntelliSeek, SecurePark |
| Type | Hard drive - internal |
| Data Transfer Rate | 300 MBps |
| Capacity | 750 GB |
| Spindle Speed | 7200 rpm |
| Buffer Size | 16 MB |
| Interface | SATA 3Gb/s |
| Manufacturer | Western Digital |
| MPN | WD7500BPKT |
| Alternative MPNs | HP WD7500BPKT, DELL WD7500BPKT |
| UPC / EAN | 0718037771151 |
| Common Name | WD Black WD7500BPKT - hard drive - 750 GB - SATA 3Gb/s |
| Description | 750GB SCORPIO BLACK SATA DISC PROD RPLCMNT PRT SEE NOTES |
| Amazon ASIN |
B009X4SURO
B004I9J5OG
|
| List Price |
$146.00
|
| Category |
Hard Drives
|
| Product Line | WD Black Performance Hard Drive |
| Model | WD7500BPKT |
Questions? Contact us via Live Chat,
[email protected] or
Toll Free (800) 905-7329.
Currently buying & supplying IT in over
100 countries and counting!
