Ultrastar C10K900 is a 2.5-inch 10,000 RPM hard drive that leads the industry with 18% faster sequential and up to 17% random performance than the nearest competitor. The high-performance SAS 6Gb/s interface delivers data reliability, availability and scalability and is the only small form factor SAS drive in the industry to pack a 64MB cache buffer for optimized read/write response time.
| Condition | Certified |
|---|
Original price was: $299.99.$95.99Current price is: $95.99.
| Marketing Text | Ultrastar C10K900 is a 2.5-inch 10,000 RPM hard drive that leads the industry with 18% faster sequential and up to 17% random performance than the nearest competitor. The high-performance SAS 6Gb/s interface delivers data reliability, availability and scalability and is the only small form factor SAS drive in the industry to pack a 64MB cache buffer for optimized read/write response time. |
|---|---|
| Key Selling Points | Built on field-proven, reliable design
Industry-best performance in a 10K RPM 2.5-inch form factor 18% faster sequential and up to 17% better random performance than competition Uses 28% less power during operation than competition 900 GB capacity continues to support the 3.5- to 2.5-inch form factor transition High-performance 6 Gb/s SAS for reliable data throughput Large 64 MB cache buffer manages data efficiently Halogen-reduced design and industry-best power utilization for most eco-friendly 10K SFF hard drive |
| Product Description | HGST Ultrastar C10K900 HUC109090CSS600 - hard drive - 900 GB - SAS 6Gb/s |
| Form Factor | 2.5" SFF |
| Features | Load/unload technology, Rotational Vibration Safeguard (RVS), Enhanced Availability (EA) for 24x7 access to data, End-to-end data protection (ANSI), Repeatable Run Out (RRO) fields, Dual Stage Actuator (DSA), Iterative Detection Read Channel (IDRC) technology |
| Type | Hard drive - internal |
| Data Transfer Rate | 600 MBps |
| Capacity | 900 GB |
| Spindle Speed | 10000 rpm |
| Buffer Size | 64 MB |
| Interface | SAS 6Gb/s |
| Microsoft Certification | Compatible with Windows 7 |
| Manufacturer | HGST |
| MPN | 0B26014 |
| Alternative MPNs | Hitachi 0B26014, HP 0B26014, Seagate 0B26014 |
| UPC / EAN | 0829686002418 |
| Common Name | HGST Ultrastar C10K900 HUC109090CSS600 - hard drive - 900 GB - SAS 6Gb/s |
| Description | HGST Ultrastar C10K900 HUC109090CSS600 - Hard drive - 900 GB - internal - 2.5" SFF - SAS 6Gb/s - 10000 rpm - buffer: 64 MB |
| Amazon ASIN |
B007IPDTE4
B01IF5M4EQ
B008S7LJ5C
|
| List Price | |
| Category |
Hard Drives
|
| Product Line | HGST Ultrastar C10K900 |
| Model | HUC109090CSS600 |
Questions? Contact us via Live Chat,
[email protected] or
Toll Free (800) 905-7329.
Currently buying & supplying IT in over
100 countries and counting!
