The Barracuda ES.2 drive is the perfect solution for high-capacity enterprise storage applications such as the migration of mission-critical transactional data, from tier 1 to tier 2 (nearline) storage, where dollars/GB and GB/watt are a primary concern. With energy-saving PowerTrim features and superior rotational vibration tolerance, the Barracuda ES.2 drive provides world-leading technology and value.
| Weight | 2.2 lbs |
|---|---|
| Condition | Certified |
Original price was: $299.99.$139.99Current price is: $139.99.
| Marketing Text | The Barracuda ES.2 drive is the perfect solution for high-capacity enterprise storage applications such as the migration of mission-critical transactional data, from tier 1 to tier 2 (nearline) storage, where dollars/GB and GB/watt are a primary concern. With energy-saving PowerTrim features and superior rotational vibration tolerance, the Barracuda ES.2 drive provides world-leading technology and value. |
|---|---|
| Key Selling Points | Perpendicular recording technology
Fast performance Superb reliability Eco-friendly power levels |
| Product Description | Seagate Barracuda ES.2 - hard drive - 750 GB - SAS |
| Form Factor | 3.5" x 1/3H |
| Manufacturer Warranty | 5 years warranty |
| Features | PowerTrim technology, Perpendicular Magnetic Recording (PMR) |
| Type | Hard drive - internal |
| Data Transfer Rate | 300 MBps |
| Capacity | 750 GB |
| Spindle Speed | 7200 rpm |
| Buffer Size | 16 MB |
| Interface | SAS |
| Microsoft Certification | Compatible with Windows 7 |
| Manufacturer | Seagate |
| MPN | ST3750630SS |
| Alternative MPNs | IBM ST3750630SS, DELL ST3750630SS, HP ST3750630SS |
| UPC / EAN | 0102646166529 |
| Common Name | Seagate Barracuda ES.2 - hard drive - 750 GB - SAS |
| Description | Seagate Barracuda ES.2 - Hard drive - 750 GB - internal - 3.5" - SAS - 7200 rpm - buffer: 16 MB |
| List Price | |
| Category |
Hard Drives
|
| Product Line | Seagate Barracuda |
| Model | ES.2 |
Questions? Contact us via Live Chat,
[email protected] or
Toll Free (800) 905-7329.
Currently buying & supplying IT in over
100 countries and counting!
